Studiowanie w luksusie.

Generalnie studiowanie w Norwegii jest płatne (studenci na wymianie to wyjatek) i powiem szczerze, że coraz bardziej się do tego systemu przekonuję, przede wszystkim gdy widzę jak wyglądają warunki studiowania na NTNU Trondheim.

Budynek główny uczelni położony jest na lekkim wzgórzu, dlatego świetnie go widać z każdej cześć miasta.

Po wejściu do środka pierwsze co rzuca się w oczy to biblioteka, niby mała, ale wszystko jest tak poustawiane, aż chce się usiąść i poczytać jakaś książkę. Nikt nie prosi o żadną legitymację, zostawienie plecaka przy wejściu czy wylanie kawy. Można wejść z ulicy siąść przy biurku skorzystać  z darmowego kompa czy ebooka.

Hitem ostatnich dni są darmowe drukarki rozmieszczone po całym uniwersytecie (każdy ma przydzielone 50 darmowych druknięć na każdy kurs=przedmiot). Wystarczy przyłożyć legitymację (która jest przepustką też do innych udogodnień czyt. wjescia do sal komputerowych, laboratoriów itp. zeskanować i wysłać dokument na emaial bezpośrednio z urządzenia. Legitymacja została wyrobiona  w 5 minut, razem ze zrobieniem zdjęcia na miejscu) Oczywiście cała uczelnia połączona jest sieciami bezprzewodowymi (trzema do wyboru).

 

 

Wszystkie te rzeczy są bardzo przydatnymi udogodnieniami, jednak nie one tworzy sielski nastrój, przyjaznej studentowi uczelni. Na AGH wchodzi się przykładowo do budynku C4 i widzi postkomunistyczne korytarze bez końca (porozdzielane ostatnio jakimiś bezsensownymi drzwiami) i nawet kolorowe plakaty nie poleszają panujacej tam atmosfety. Przechadzając się budynkami NTNU odnoszę wrażenie że wszystko czego potrzebuję  jest na wyciągnięcie ręki: sale zajęć, kawiarenki, sklepy z owocami, kulturalne kibelki za którymi nie trzeba latać po 3 piętrach z ciśnieniem w pęcherzu, sklepy z przyborami, ciche miejsca do nauki . Wszystko ze sobą ładnie współgra…jak widać można

Podejście wykładowcy do studenta też jest zupełnie inne…ale na ten temat będzie inny post:).

Dzisiaj było o plusach europejskiej, międzynarodowej szkoły wyższej (i chyba do tego drugiego bardzo daleko większości polskich uczelni):) następnie będzie o minusach, ale najpierw musze takowe znaleźć:D tak czy innaczej staramy się wchłonać jak najwiecej tego stylu…zobaczymy jaki bedzie efekt, a to juz za 4 miesiace.

…i tak minał tydzien pierwszy:)

R

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s